Przejdź do treści
TRENING KREATYWNOŚCI W ŁAPACH

TRENING KREATYWNOŚCI W ŁAPACH

10 stycznia br. doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Łapach spotkał się z młodzieżą gimnazjalną. Warsztaty rozpoczynające cykl tegorocznych zajęć z uczniami były doskonałą okazją do poznania niecodziennych, kreatywnych form myślenia i działania młodych ludzi.

Rozpoczęły się treningiem kreatywności, począwszy od rozgrzewki twórczej, modelując tym samym zaangażowanie pracy w grupach, aż po ćwiczenia kombinacyjne polegające na oryginalności własnych pomysłów, usprawniając określone zdolności i umiejętności kreacyjne młodzieży. Wszyscy poradzili z tym sobie świetnie, budując atmosferę wsparcia i współpracy.

Doradca zawodowy zwrócił młodym ludziom uwagę na to, że trening kreatywności nie jest tylko formą zabawy, ale też poważną sprawą, wymaga powagi i dystansu do siebie, szczególnego budowania relacji międzyludzkich. Zaznaczył przy tym, że twórczego myślenia można się nauczyć, ponieważ nie dotyczy ono tylko ludzi niezwykle uzdolnionych, inteligentnych, jest domeną każdego z nas, którą można w sobie rozwijać. Podkreślił, że w obecnych czasach kreatywność jest cechą cenioną na równi z wiedzą specjalistyczną i doświadczeniem. Uświadomił gimnazjalistom, że w epoce, kiedy liczą się innowacje, nie można pozostawać w tyle, każdy z nas ma w sobie pokłady kreatywności i talent, który może odkryć, na swój indywidualny sposób. Stając codziennie przed nowymi wyzwaniami, możemy pokonywać je, bazując na potędze swojego umysłu.

Młodzież, aby przekonać się głębiej o własnej kreatywności wykonała również test specjalistyczny – Czy jestem kreatywny? Odczucia podczas analizy wyników były pozytywne.

Uczniowie zrozumieli, że należy rozbudzać w sobie tę znaczącą cechę, już na etapie szkoły gimnazjalnej, że kreatywność to nie talent, a umiejętność, wymaga ona wysiłku, otwartego umysłu, ciekawości, nawet jeśli ma to być okupione wielogodzinnym treningiem, to warto mieć własny sposób myślenia.

Autor, fot.: Ewa Porowska – Piekut, doradca zawodowy